Tihti arvatakse, et gümnaasiumis on füüsika ja keemia õppimine raske ning igav. Suure tõenäosusega ongi, kui füüsikat ja keemiat ainult õpikust lugeda. Tegelikult saab neid aineid õppida ka oma koduköögis.
Toome ühe näite. Tyndalli efekt, mille pikk ja raske selgitus on järgnev: tegemist on nähtusega, kus valguskiirgus kolloidlahuse süsteemis hajub. Päris keeruline selgitus, kas pole? Või mõisted nagu tõeline lahus, kolloidlahus ja suspensioon… juba hääldadagi on neid sõnu raske.
Aga mis ikkagi on Tyndalli efekt, suspensioon, kolloid- ja tõeline lahus ning kuidas nendest lihtsalt aru saada? Need mõisted õppisid gümnasistid selgeks koduköögis ja usinamad tegid pärast katses kasutatud kemikaalidest pannkooke.
Tyndalli efekti jaoks on sul vaja ainult ühte klaasi vett (tõelist lahust), ühte klaasi piima (kolloidlahust) ja ühte klaasi vett, kuhu on lisatud jahu (suspensioon) ning taskulampi või laserkiirt. Telefoni taskulamp on ideaalne valgusallikas. Valgusta iga vedelik läbi ning näed, kuidas vesi, milles on molekulid väga väikesed laseb kõik valguskiired läbi, aga piim ja jahuvesi valgust läbi ei lase. Ja see ongi Tyndalli efekt, kui lahuses olevad molekulid on piisavalt suured, siis takistavad need valguse edasi liikumist ja peegeldavad valguse tagasi ehk toimub valguse hajumine.
Riina Vaht
JG füüsikaõpetaja