5. novembril, tüüpilise Eesti sügisilmaga, toimus Humanitaarainete õpilaskonverents ehk HUNTS Eesti Rahva Muuseumis.
Ürituse eesmärk on tõsta humanitaarainete mainet ja huvi õpilaste seas ning arutada ühiskonnas oluliste ja meid mõjutavate teemade üle.
Tegin eelmisel õppeaastal uurimistöö õpilaste väärtushinnangute teemal ning konverentsil oli mul võimalus tutvustada oma töö metoodikat ja tulemusi.
ERMi suurte, uhkete saalide kõrval toimus konverents väiksemas Aliise Moora nimelises auditooriumis. Konverentsil oli võimalus osaleda kuulajana ka Microsoft Teams’i kaudu.
Alguses kõneles Eesti Kirjandusmuuseumi direktor Tõnis Lukas humanitaarainete tähtsusest, võimalustest ja mõttest. Pärast direktori sõnavõttu toimusid õpilastööde esitlused, millega kaasnesid ka arutelud.
Olin ainuke Tartust väljastpoolt kohale tulnud esineja, mis üllatas, kuid rõõmustas korraldajaid.
Konverentsi ettekanded olid erinevatel köitvatel teemadel nagu näiteks Tartu keelemaastikud, gümnaasiumis toimuvad kontserdid, räpp kui kommunikatsioonivahend, ajakirjad ja kultuurilised stereotüübid.
Ürituse lõpus toimus vaba mõttevahetus Covid-19 mõjust haridusmaailmale.
Üritusel on olnud mitu aastat traditsioon, et esinejad valivad kohapeal järgmiste HUNTSide värvi. Varasemalt on konverentsi värvideks olnud roheline ja sinine ning mina sain lisada sellele nimekirjale kollase värvi. Kollane sai ka sümboolselt “päikselise tuleviku ootuse” värviks.
Üritusel rõhutati, et konverentsidel ja üritustel osalemine paneb sind rohkem välja paistma teiste inimeste seast.
Mõned võimalused neile, kes soovivad oma uurimis- või praktilist tööd konkursile esitada on järgnevad:
Ajalooliste uurimistööde konkurss (eays.edu.ee)
Õpilaste Teadusfestival (www.etag.eelink opens on new page)
Ei tasu peljata konkursi uhket nimetust. Oma töö võib näiteks HUNTS konverentsile julgelt esitada, kui teema on üldiselt seotav teaduse, humanitaar või kultuuri teemadega.
Osalemine võib pakkuda akadeemilisi ja/või ametialaseid võimalusi tulevikus. Kuldreegel on see, et maailmas loevad sidemed. Osalemised meeldivad tööpakkujatele, kui need on märgitud CV-s või motivatsioonikirjas.
Isiklikult võin öelda, et tagasisidet, uusi mõtteid ja perspektiive kuulata oli kasulik. Sain oma uurimistööd analüüsida teistmoodi ja mõistsin, mida saab tulevikus lisaks uurida.
Soovin lisada, et need sõnumid Stuudiumi suhtluses ei ole seal niisama ekraaniruumi täitmiseks. Need pakuvad tõelisi võimalusi õpilastel avastada ja uurida, milline koht neil maailmas võiks olla.
Julget osalemist!
Fotode autor Külli Kallas.
Hannes Lüüde
JG12 õpilane