Kas tavainimesel on kasu taimetervise teadmistest?

Loomise kuupäev 14.05.2021

Kolmapäeval, 12. mail oli meie keskkonnanädala päevateemaks “Liigirikkus on igaühe rikkus”. Kohe peale lõunapausi said gümnasistid kuulata loengut taimetervise kohta ning tutvuda lähemalt Põllumajandus ja Toiduameti töö eesmärkidega. Loengupidajaks oli Ülle Metsman, asjatundlik nõunik PTA taimetervise ja paljundusmaterjali osakonnast.

Kas olete kunagi mõelnud sellele, mitu kontrollietappi läbivad köögi-ja puuviljad enne letile jõudmist? Kas teadsite, et taimed võtavad vastu haigusi sama kergelt nagu inimesed?

Esmapilgul spetsiifiline teema osutus vägagi aktuaalseks. Õpilased said teada, et Taimetervisekaitseteenistus väldib ametlike meetmetega igasuguste haiguste ja kahjurite levikut, mis tavaliselt peituvad õitel ja viljadel.
Osutus, et taimetervis hõlmab kohe mitut valdkonda. Peale selle, et taimetervise osakond tegeleb taimsete saaduste impordi ja ekspordi küsimustega, tegeleb ka Euroopas mitte esinevate karantiinsete taimekahjustajate leviku ennetamisega. Selleks, et vähendada taimekahjustajaid, mis meieni jõuavad kaubavahetuste ja reisimise kaudu, karmistatakse aegajalt nõudeid. Nii Venemaalt kui ka mujalt väljaspool EL-i ei tohi tuua näiteks köögivilja seemneid.

Lisaks sellele saime teada, et impordikontroll on üks keeruline ja tõhus protsess, mille kallal teevad tööd mitmed inimesed nii impordiriigis kui ka meie riigipiiridel.

Oma loenguga näitas PTA nõunik Ülle Metsman, et tegelikkuses puudutab taimetervise teema igaüht meist. Teadmised taimetervisest on tõepoolest aktuaalsed ja vajalikud, sest need aitavad toetada ka rohelist mõtteviisi.

2020. aasta oli ÜRO Peaassamblee otsusega kuulutatud rahvusvaheliseks taimetervise aastaks.

Huvilised saavad informatsiooni leida järgmisel lingil: https://www.tartuloodusmaja.ee/wp-content/uploads/2021/04/Metsman_Ilau_Taimetervis.pdflink opens on new pagehttps://www.tartuloodusmaja.ee/wp-content/uploads/2021/04/Metsman_Ilau_Taimetervis.pdf">
Esitlusest leiate Taimetervise kohta tehtud virtuaalse näituse, mis on ka meie koolis roll-up näitusena üleval kuni 21. maini.

Taissia Jakubova
11.c klassi õpilane

 

Viimati muudetud 14.05.2021.