Õppekäik Studio89

Loomise kuupäev 05.10.2022

Jõhvi Gümnaasiumi 11.a ja 11.b klassi õpilased külastasid 4. oktoobril Tallinnas asuvat Studio89. Eesmärgiks oli uurida, kuidas üks helisalvestusstuudio luua, seda majandada, mida huvitavat seal teha saab ning milliseid võimalusi see pakub. Saime teada, miks on stuudios paksud ja mitmekordsed seinad, millega need täidetud on ning miks salvestussaal on „ruum ruumis“, kuidas ja milleks kasutatakse erineva suurusega salvestusruume jne.

Meid vastu võtnud Rauno Avel näitas, milliseid erinevaid mikrofone kasutatakse trummide (lausa 12 tk!), teiste pillide ja vokaali salvestamisel. Töötoas, mida Rauno nimetas „foonikaks“, oli mitmeid eri suurusega kõlareid, töölaual arvuteid, helikaarte, suur teleriekraan ja muud tehnikat. Seal tutvustati meile programme, mida kasutatakse salvestamisel, masterdamisel ja helindamisel, mängiti palju näiteid filmide helinditest, räpi-, instrumentaalmuusikast ja lauludest. Õpilastel oli võimalus kuulata ja nautida suurepärast surround heli ja „näha“ muusikat ekraanil.

Meil õnnestus kuulata äsja valminud laulu salvestust „Tuulevaiksel ööl“ uues kuues, mida laulsid Kauro Tafitšuk ja Loore-Eliise Kaarelson. Laulu uus versioon saab avalikuks 5. oktoobri hommikul Terevisioonis kell 7:50. Artistid olid ise kohal ja meil oli uhke tunne koos nendega kuulata valminud lugu ning anda esimesed positiivsed kommentaarid. Kauro rääkis ka paar naljakat lugu, mis on salvestama tulnud staaridega juhtunud.

Õppekäik oli huvitav ja hariv.

Aitäh, Rauno Avel ja Studio89!

 

Tekst ja fotod
Tanja Elken
JG muusikaõpetaja

 

Viimati muudetud 05.10.2022.