Sajandi suurfilm nähtud: kirjandustund kinos

Loomise kuupäev 08.03.2019

Kauaoodatud kodumaise suurteose “Tõde ja õigus” ekraniseering on Jõhvi gümnasistidel nüüd õnneks nähtud. Käisime 7. märtsil kooliga kirjandustunnis "Tõde ja õigust" vaatamas, nii nagu tõelisele eestlasele kohane.

See oli eepiliste mõõtmetega võimas draama. Kui esialgu tundus, et ligi kolm tundi kinosaalis istumist on pisut hirmuäratav, siis tegelikult läks aeg nii kiirelt mööda, et ei märganudki. Kogu seansi jooksul hoidis pilt mind pinges ega lasknud lõõgastuda. Palju filosoofilisi mõtteid oli pandud filmi, mille üle võiks veel kaua mõelda. Raske film oli. Raske just emotsionaalselt, sest ilmselt võttis pisara silma tugevamatelgi. Filmis oli ka huumorit ja loomulikult meie rahva ajalugu. Oli hea kuulda, kuidas teatud kohtades levis üle terve saali naerukahin ja ohkamine, mis näitas, et publik elab ekraanil toimuvale kaasa.

Kõik, mida Tammsaare oma “Tõe ja õiguse” esimesse ossa pani, on ka filmis oma eheduses ja naturaalsuses olemas: töö, surm, töö, tõde, töö, õigus, töö, vaenulikkus, töö... armastus? Ma ei mäleta oma emotsioone lugemisest, aga film oli hea ja tekitas soovi otsida kodus oma “vanavara” välja.

Film ületas kõik minu ootused. Olen väga uhke, et selle filmi autor on "meie", näitlejad on kõik "meie", ja mis kõige tähtsam, film on ka "meilt" - see tähendab, et mitte välismaalt ostetud, vaid Eestis valminud meistritöö, võimsaim kink, mis Eestile on tehtud. Olen väga rahul ja soovitan oma silmaga kaema minna nendel, kes pole veel filmiga tutvunud. Noor, pea meeles: kui vahel arvad, et on raske ja lihtsalt ei viitsi, siis tuleta meelde, et “Vargamäel oli elu veel raskem”.

Lõuna-Eesti Postimees kirjutas 1. märtsil 2019: “Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud mängufilmi "Tõde ja õigus" käis avanädalal vaatamas 90 550 inimest, mis on taasiseseisvunud Eesti avanädala rekord.” Rekordeid lööb ka Jõhvi kontserdimaja kino Amadeus: juba esimese nädalaga osteti Põhjaranniku sõnul 883 piletit ja toimus kohtumine autoriga. Aga see arv ei lõpeta kasvamist. Meie seansil oli veel 160 inimest.     

Elina Bõkovskaja 11. lennu õpilane

Foto: Allan Vool

Viimati muudetud 08.03.2019.